BOTULİNUM TOKSİNİ ( BOTOX, DYSPORT ) İLE KIRIŞIKLIK TEDAVİSİ NEDİR?

İnsan derisi, yıllar içerisinde; yaşlanmanın ve farklı çevresel faktörlerin etkisi ile, pürüzsüz görünümünü kaybeder ve farklı derecelerde kırışıklıklar meydana gelir. Botulinum toksini ( botox, dysport ) yüz bölgesinin özellikle üst ve orta kısmındaki kırışıklıkların giderilmesinde etkili şekilde kullanılmaktadır. Bu ürün, çok ince uçlu enjektörlerle yüz bölgesine uygulanmaktadır. Ayrıca; koltuk altı, el ayası ve ayak tabanı gibi bölgelerin aşırı terlemesinin tedavisinde de başarı ile uygulanmaktadır. Aynı ürün yine migren tedavisinde; migren ataklarını şiddetinin ve sıklığının azaltılmasında başarı ile kullanılmaktadır.

BOTULİNUM TOKSİNİ ( BOTOKS, DYSPORT ) KIRIŞIKLIKLARA NE ŞEKİLDE ETKİ EDER ?

Botulinum toksini adından anlaşılacağı gibi bir bakteri tarafından üretilen toksin çeşididir. Laboratuar şartlarında kullanıma hazır zararsız hale getirilir.

İnsan yüzündeki kırışıklıklar iki tiptir;

1. Hareketli kırşıklıklar

2. Durağan kırışıklıklar

Harereketli Kırışıklıklar; mimik kaslarımızı ( yüzümüze gülme, şaşırma, kızgınlık gibi ifadeleri veren yüz kasları) hareket ettirdiğimiz zaman anlık olarak oluşan kaslardır. Kimi zaman istemli ama çoğu zaman istemsiz kullandığımız kaslardır. Bu tür kırışıklıklar, kişi uyurken daha silik hale gelen anlık kırışıklıkladır.

Durağan Kırışıklıklar; yüz hareketlerinin kontrolsüz şekilde yıllar içinde kullanılması, yerçekiminin birikimsel etkisi, yüzdeki yumuşak dokuların gevşemesi ve cildin incelmesi neticesinde meydana gelen ve mimik kaslarından bağımsız kalıcı çizgilenmelerdir.

Botulinum toksini yukarıdaki bu kırışıklıklardan hareketli kırışıklıkların giderilmesinde, estetik cerrahların elindeki en güçlü uygulamalardan biridir. Daha çok yüzün üst 1/3 ve orta 1/3 kısmında kullanılır.

Alın çizgileri, burun kökü çizgileri, düşük kaşların kaldırılması, göz etrafı kaz ayağı çizgileri, ağız kenarı çizgileri, boyun çizgileri bu uygulamadan oldukça yüksek oranda fayda görür.

İlerleyen yaşlarda, yüzde hareketli kırışıklıkların yanı sıra durağan kırışıklılar arttığı için, bu uygulamayı dolgu ( hyalüronik asit, hidroksi apatit ) uygulamalarla birleştirmek uygun olacaktır.

BOTULİNUM TOKSİNİ ( BOTOX, DYSPORT ) İLE KIRIŞIKLIK TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Uygulama kişinin ihtiyacına göre planlanan ve yaklaşık 5 dakika süren bir işlemdir. Siz rahat bir koltukta uzanırken, lokal anestezik krem ya da soğuk kompres uygulanan yüz bölgelerine, çok ince uçlu enjektörlerle işlem uygulanır. Ağrısız bir işlemdir.

İşlemin etkileri 3 günde kısmen hissedilmeye başlar. Birinci hafta sonunda etki artar ve 15. gün sonunda maksimuma çıkar. Toksin etkisi yaklaşık 6 ay sürmekle birlikte, ilk uygulamalarda 4 ayda sona erebilir.

BOTULİNUM TOKSİNİ ( BOTOKS, DYSPORT ) UYGULAMASI SONRASINDA NELERE DİKKAT ETMELİYİM ?

  •  Başınız kalp seviyesinden yüksekte olacak şekilde istirahat etmeniz uygun olacaktır.
  •  İlk 6 saat duş almayınız yada yüzünüze herhangi bir kozmetik ürün sürmeyiniz.
  •  6 saatten sonra alacağınız duşun sıcak olmamasına özen gösteriniz.
  •  İlk gün alkol almayınız.
  •  Myastenia gravis vb nörolojik rahatsızlığınız varsa doktorunuzu işlem öncesi mutlaka uyarınız.
  •  Yüzünüzdeki uygulama alanlarını ovalamayınız.
  •  Uygulama sonrası ilacın dağılması için abartılı mimik hareketleri yapmanıza gerek yoktur.
Sohbete Başla
1
Scan the code
Merhaba,