MEME KÜÇÜLTME ( REDÜKSİYON MAMOPLASTİ ) AMELİYATI NEDİR?

Kadın olmanın ve anne olmanın , ikonik sembollerinden biri de meme uzvudur. Memede var olacak doğumsal ya da sonradan kazanılmış deformiteler, kadın için hem ciddi kozmetik problem hem de psikolojik travma kaynağıdır.

Meme küçültme ameliyatı, adından da anlaşılacağı üzere; memelerin hacmini azaltmak ve varsa şekil bozukluğunu gidermek amacıyla yapılan ameliyatlardır. Bu ameliyatlar kişinin kozmetik görünümüne olumlu katkı sağlayacağı gibi, meme büyüklüğünden kaynaklanan; sırt/ bel ağrısı, ciltte sık tekrarlayan egzema gibi problemlere de olumlu katkı sunacaktır.

MEME KÜÇÜLTME ( GÖĞÜS KÜÇÜLTME ) AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında yapılan ve farklı tipleri olan bir ameliyattır. Meme büyütme ameliyatından farklı olarak, meme derisinden de fazlalık dokular çıkarılacağı için, iz bırakan ameliyatlardır. Son yılarda izlerin daha iyi kamufle edildiği ve minimal olduğu ameliyat teknikleri ( lolipop izli / vertikal skar) tercih edilmektedir.

Geçmiş yılarda daha sık kullanılan meme küçültme ameliyatlarında, memenin etrafındaki harenin alt sınırından başlayıp, meme katlantısının orta alt tabanına kadar süren iz kalıyordu. Bu iz kabaca bir gemi çapasına benziyordu.

Günümüzde daha sık kullanılan vertikal skar ( lolipop izli ) ameliyatta meme haresinin orta alt sınırından başlayan ve çapa şeklinde etrafa uzanmayan bir iz kalmakta, ilerleyen aylarda hastaların büyük kısmında bu izler solmaktadır.

MEME KÜÇÜLTME ( GÖĞÜS KÜÇÜLTME ) AMELİYATI MEME BAŞINDA HİS KAYBI YARATIR MI?

Meme küçültme ameliyatı, belli oranlarda meme başı hissi kaybetme riski taşır. Ancak son yıllarda tekniklerin gelişmesi neticesinde meme başı hissi kaybolması oranları oldukça düşmüştür ve bu vakalarda ilerleyen zamanlarda his geri dönebilmektedir.

MEME KÜÇÜLTME ( GÖĞÜS KÜÇÜLTME ) AMELİYATI ÖNCESİ NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

· Sorumlu cerrahınızla konuyu enine boyuna tartışıp, kafanızdaki tüm soru işaretlerinde kurtulmanız uygun olur.

· Meme şikayeti dışında eşlik eden farklı şikayetleriniz, kronik hastalıklarınız, uzun süreli ve devam eden ilaç kullanımınız varsa doktorunuzu bilgilendiriniz.

· Ameliyattan en az 8 gün önce aspirin ya da diğer ağrı kesici kullanımınızı kesin. Bu tür ilaçlar kanınızın sulanmasına ve operasyon sırasında gereksiz kanamalara neden olabilir.

· En az bir hafta öncesinde alkol, doğal bitkisel gıda takviyeleri, farklı bitki çayları, ginseng içeren ürünler kullanmayı kesiniz.

· Ameliyat öncesi akşam saat gece 00.00 dan sonra gıda alımını kesiniz, gece 02.00 den sonra sıvı, su ve içecek alımını kesiniz. Ertesi gün ameliyat saatinize göre bu kısıtlamalarının zamanlaması değişebilir. Bu nedenle doktorunuza ameliyat öncesi gıda ve sıvı kısıtlaması saatlerini sorunuz.

· Ameliyat öncesi akşam iyi, kaliteli bir uyku uyuyunuz.

· Sigara içiyorsanız, ameliyattan en az iki hafta önce sigarayı tamamen kesmeniz çok önemlidir.

MEME KÜÇÜLTME ( GÖĞÜS KÜÇÜLTME ) AMELİYATI SONRASI NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

· Doktorunuza aklınıza takılan her şeyi çekinmeden sorunuz

· Başınız kalp seviyesinin üzerinde olacak şekilde, gövdeniz yüksek pozisyonda istirahat ediniz. Ev işleri vs için özellikle ilk bir hafta çok fazla eğilmeyiniz.

· Ameliyat çıkışında dren adı verilen, cerrahi bölgede kan birikmesini engelleyen hortumlar ve rezervuarları olabilir. Bunların bakımı ile ilgili doktorunuzdan bilgi alınız. Bu drenler genellikle ertesi gün çekilmektedirler. Ve drenlerin çekilmesi işlemi ağrılı bir işlem değildir. Bu nedenle endişe etmeyiniz.

· Doktorunuzun reçete ettiği ağrı kesici ve antibiyotik gibi ilaçları düzenli olarak kullanınız.

· Ameliyattan sonraki ilk bir ay balensiz sütyenler tercih ediniz ve ameliyattın kazanımlarının uzun süreli olması için mutlaka sütyen kullanınız. Ameliyat sonrası size giydirilecek olan sütyen gereğinden sıkı olabilir. Hekiminize sormadan çıkış sütyen ayarınızı gevşetmeyiniz.

· Ameliyat sonrası ilk bir ay bol proteinli gıdalar tüketiniz.

· Ameliyat sonrası ilk 10 gün sigara tüketmeyiniz.

· Doktorunuz aksi görüş belirtmezse, genellikle ameliyat sonrası 4. gün ılık duş almanıza izin vermektedir.

· Ameliyat sonrası ilk 2 hafta kollarınızı ve göğüs ön duvarı kaslarınızı dinlendirmek amacıyla yük taşımaktan kaçının. Ancak birinci haftadan sonra, ağır olmayan faaliyetlerde bulunmak şartı ile sosyal ve iş yaşamınıza dönebilirsiniz.

· Sorumlu hekiminiz aksini söylemiyorsa ve yara iyileşme probleminiz yoksa, ameliyat sonrası 2. haftadan itibaren denize girmenizde sakınca yoktur.

Sohbete Başla
1
Scan the code
Merhaba,