DOLGU ( HYALÜRONİK ASİT ) İLE KIRIŞIKLIK TEDAVİSİ NEDİR ?

İnsan derisi, yıllar içerisinde; yaşlanmanın ve farklı çevresel faktörlerin etkisi ile, pürüzsüz görünümünü kaybeder ve farklı derecelerde kırışıklıklar meydana gelir. Yaşlanma süreci kendisini; derinin incelmesi, yumuşak dokuyu tutan bağların gevşemesi, deri altı yağ dokusunun azalması ve yer değiştirmesi olarak gösterir. Bu nedenle deri altı hacim kaybının giderilmesi, bu tür belirtilerin tedavisinde çok önemli yer tutar.

Hyalüronik asit adlı doku elemanı zaten insan vücudunda yaygın olarak bulunan ve zaman içerisinde miktarı azalan bir yapıdır. Bu nedenle laboratuar şartlarında, insan vücudu ile uyumlu olarak üretimiş hyalüronik asit, bu hacim kayıplarının ve çöküklüklerin giderilmesinde başarılı şekilde kullanılmaktadır.

DOLGU (HYALÜRONİK ASİT) KIRIŞIKLIKLARA NE ŞEKİLDE ETKİ EDER ?

İnsan yüzündeki kırışıklıklar iki tiptir;

1. Hareketli kırışıklıklar

2. Durağan kırışıklıklar

Harereketli Kırışıklıklar; mimik kaslarımızı ( yüzümüze gülme, şaşırma, kızgınlık gibi ifadeleri veren kaslar) hareket ettirdiğimiz zaman anlık olarak oluşan kaslardır. Kimi zaman istemli ama çoğu zaman istemsiz kullandığımız kaslardır. Bu tür kırışıklıklar, kişi uyurken daha silik hale gelen anlık kırışıklıkladır.

Durağan Kırışıklıklar; yüz hareketlerinin kontrolsüz şekilde yıllar içinde kullanılması, yerçekiminin birikimsel etkisi, yüzdeki yumuşak dokuların gevşemesi ve cildin incelmesi neticesinde meydana gelen ve mimik kaslarından bağımsız kalıcı çizgilenmelerdir.

Dolgu ( hyalüronik asit) yukarıdaki bu kırışıklıklardan durağan kırışıklıkların giderilmesinde, estetik cerrahların elindeki en güçlü uygulamalardan biridir.

Tek başına dolgu: yanak/ dudak bileşkesi ( nasolabial oluk ), göz yaşı oluğu, dudak kalınlaştırma, dudak kontur belirginleştirme, yanak çöküklükleri, ameliyatsız burun şekli düzeltme gibi sebeplerle kullanılabilir.

Botoks ile kombine şekilde dolgu : Alın çizgileri, burun kökü çizgileri, düşük kaşların kaldırılması, göz etrafı kaz ayağı çizgileri, ağız kenarı çizgileri, boyun çizgileri, göğüs dekoltesi düzeltme, kalça hacim kaybı gibi sebeplerle kullanılabilir. Bu uygulamadan oldukça yüksek oranda fayda görür.

İlerleyen yaşlarda, yüzde hareketli kırışıklıkların yanı sıra durağan kırışıklılar arttığı için, bu uygulamayı dolgu ( hyaküronik asit, hidroksi apatit ) uygulamalarla birleştirmek uygun olacaktır.

Aynı zamanda, su tutucu özelliği olan hyalüronik asir, cildin nemlenmesine de katkıda bulunur.

DOLGU (HYALÜRONİK ASİT) İLE KIRIŞIKLIK TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Uygulama kişinin ihtiyacına göre planlanan ve yaklaşık 10- 20 dakika süren bir işlemdir. Siz rahat bir koltukta uzanırken, lokal anestezik krem ya da soğuk kompres uygulanan yüz bölgelerine, çok ince uçlu enjektörlerle işlem uygulanır. Ağrısız bir işlemdir.

İşlemin etkileri hemen hissedilmeye başlar. Hyalüronik asit su tutan bir molekül olduğu için, ilerleyen günlerde sağladığı dolgunluk artar. Yüzün farklı bölgelerinde farklı tipte hazırlanmış dolgular kullanılır. Bu dolguların yoğunluğu, doku kaldırma etkisi ve su tutma özelliği ihtiyaca göre farklılıklar gösterir.

DOLGU (HYALÜRONİK ASİT) UYGULAMASI SONRASINDA NELERE DİKKAT ETMELİYİM ?

  • · Başınız kalp seviyesinden yüksekte olacak şekilde istirahat etmeniz uygun olacaktır.
  • · İlk 6 saat duş almayınız yada yüzünüze herhangi bir kozmetik ürün sürmeyiniz.
  • · 6 saatten sonra alacağınız duşun sıcak olmamasına özen gösteriniz.
  • · İlk gün alkol almayınız.
  • · Yüzünüzdeki uygulama alanlarını ovalamayınız.
  • · Uygulama sonrası ilacın dağılması için abartılı mimik hareketleri yapmanıza gerek yoktur.
Sohbete Başla
1
Scan the code
Merhaba,