KARIN GERME ( ABDOMİNOPLASTİ) AMELİYATI NEDİR, NE SEBEPLE YAPILIR ?

Karın germe (abdominoplasti) ameliyatı, karın bölgesinin kozmetik deformitelerini giderme, varsa eşlik eden karın ön duvarı zayıflıklarını tedavi ermek amacıyla uygulanan bir ameliyattır.

Yaş ilerlemesi ve doğum, kilo alıp verme gibi sebepler karın bölgesinde deformasyona neden olabilir. Bu tür süreçler sonrası en sık gözüken problemler, göbek altı ya da üstü seviyelerde, yağ artışı, deri fazlalığı, sarkıklık, karın ön duvarı kaslarının yana doğru ayrılması sonucu gevşeklik meydana gelmesidir. Bu nedenle yapılması planlanan ameliyatın tüm bu deformitelerin düzeltileceği şekilde planlanıp uygulanması önemlidir.

KARIN GERME ( ABDOMİNOPLASTİ ) AMELİYATI NASIL YAPILIR ?

Karın germe ameliyatı tek tip sabit bir ameliyat değildir. Vücut şekillendirme prosedürlerinin bir parçası olarak, liposuction ile birlikte de yapılabilir. Genel anestezi altında gerçekleştirilen bir operasyondur ve deformitenin şiddetine göre 2- 5 saat sürebilir.

Kişinin deformitesinin şiddetine göre;

· Mini karın germe

· Tam karın germe

· Genişletilmiş mini karın germe gibi tipleri vardır.

Deformitelerin göbek deliği altı seviyede yaygın olduğu hafif problemlerde, mini abdominoplasti operasyonu kullanılabilir. Bu ameliyatta iç çamaşır altında kalacak şekilde karın bölgesinin alt seviyesinde yapılan kesi ile deformiteye müdahale edilir. Fazlalık dokular göbek deliği seviyesine kadar kaldırılır ve gerekli düzeltmeler yapılır. Karın ön duvarı kaslarında gevşeklik varsa bu kaslar onarılır

Deformite hem göbek deliği altında hem göbek deliği üstü seviyede mevcutsa yine benzer yerden yapılan kesi ile ameliyata başlanır ve bu defa göbek üstü seviyede kaburgalara kadar müdahale edilir. Karın ön duvarı kasları onarılır ve sıkılaştırılır. Ayrıca yeni göbek deliği oluşturularak güzel görünümlü yeni bir umblikus elde edilir.

Genişletilmiş mini karın germe operasyonu ise bu ikisinin arası seviye deformiteler için uygundur ve kişiye özel planlanır.

KARIN GERME ( ABDOMİNOPLASTİ ) AMELİYATI GEÇİREN KİŞİ HAMİLE KALABİLİR Mİ?

Karın germe ameliyatı sonrasında, hamile kalınmasında herhangi bir engel yoktur. Ancak ameliyatla elde edilen kazanımların azalmasına neden olabileceği için, abdominoplasti adayı kişi aile planlaması ile ilgili olarak emin değilse, bu konudaki planları gerçekleştikten sonra bu operasyonu geçirebilir.

KARIN GERME ( ABDOMİNOPLASTİ ) AMELİYATI ÖNCESİ NELERE DİKKAT ETMELİYİM ?

· Ameliyat öncesi vücut kitle endeksiniz ne kadar ideale yakın olursa başarı şansı o kadar fazla olur. Unutmayınız ki, vücut şekillendirme ameliyatları, kilo verme ameliyatları değildirler. Bu yüzden ameliyat öncesi, doktorunuzun belirttiği kiloda olmak için hazırlıklarınızı tamamlamış olmalısınız.

· Sigara içiyorsanız, bu ameliyattan en az 2-4 hafta önce sigara içmeyi tam olarak bırakmalısınız.

· Doğum kontrol hapı ya da farklı hormon ilaçları kullanıyorsanız, geçirilmiş emboli hikayeniz varsa, mutlaka doktorunuza bu konuda bilgi vermelisiniz.

· En az 10 gün önceden aspirin, ağrı kesici kan sulandırıcıları kesmelisiniz

· Hekiminiz aksini belirtmediyse ameliyat öncesi gece saat 00.00 dan sonra herhangi gıda ve sıvı tüketmemelisiniz.

· Operasyondan bir hafta öncesi; bitkisel takviyeler, doğal çaylar, ginseng ihtiva eden ürünler, alkol alımı vs keslmelidir.

KARIN GERME ( ABDOMİNOPLASTİ ) AMELİYATI SONRASI NELERE DİKKAT ETMELİYİM ?

· Ameliyat sonrası karın bölgesi gerginliğinizin azaltılması için, karın bölgesinin katlanmış olduğu; hem bacakların hem gövdenin yüksek olduğu pozisyonda çıkacaksınız. Bu pozisyonu hekiminize sormadan değiştirmeyin.

· Bacaklarınızda bulunan emboli engelleyici çorapları hekiminize sormadan çıkarmayınız.

· Anestezinin etkisinin geçtiği erken dönemde yataktan kalkıp hareket etmeniz, yardımcı sağlık personeli tarafından sağlanacaktır. Hareket etmek konusunda istekli olunuz.

· Hekiminizin reçete ettiği ilaçları düzenli kullanınız.

· Ameliyat çıışında dren adı verilen ve ameliyat bölgesinde kan birikmesini engelleyen tıbbı hortumlar bulunabilir. Hekiminizin belirttiği dren bakım kurallarına riayet ediniz. Genellikle bu drenler ertesi gün çekilirler ve çekimeleri işlemi ağrılı değildir.

· Karın germe operasyonundan sonra 4. gün genellikle banyo yapılmasına izin verilmektedir. Hekiminize banyo öncesi mutlaka bilgi veriniz.

· Karın germe operasyonu sonrası genellikle 1-2 gün hastanede kalmak gerekebilir. Bu süre sona erip taburcu edildiğinizde hekiminizin önerilerini takip etmeye devam ediniz.

· Ameliyattan çıktıktan sonra üzerininzde sıkı bir korse bulunacaktır. Bu tür ameliyatlar sonrası bu korse genellikle 30- 45 gün süre ile giyilmektedir. Hekiminizin belirttiği sürece korsenizi kullanınız.

· Hekiminizin reçete ettiği ilaçları düzenli kullanınız

· Dokuların sağ kalımına ciddi şekilde etki ettiği için, sigara kulanımından şiddetle kaçınınız.

Sohbete Başla
1
Scan the code
Merhaba,