MEME DİKLEŞTİRME ( MASTOPEKSİ ) AMELİYATI NEDİR?

Memeler zaman içerisinde; emzirme, hormonal değişimler, yaşlanma gibi sebeplerle sarkabilirler. Bu sarkma sürecine bazen hacim eksikliği de eşlik edebilir.

Meme dikleştirme ( mastopeksi ) ameliyatı, meme başı ve memenin genelindeki seviye düşüklüğünü gidermek amacıyla, ve eksiklik varsa meme hacmini tamamlamak amacıyla yapılan ameliyatlardır. MEME DİKLEŞTİRME ( MASTOPEKSİ ) AMELİYATI NASIL YAPILIR ?

Meme dikleştirme ( mastopeksi ) ameliyatı teknik olarak meme küçültme ameliyatına çok benzer. Son yıllarda kısa izli ameliyatlar ( vertikal skar / lolipop izli ameliyat) popüler olmuştur bu ameliyatlar sayesinde ameliyat sonrası izleri kamufle etmek daha kolay olduğu gibi, iyileşme süresi de epey kısalmıştır.

Meme dikleştirme ameliyatı sadece sarkıklık ve meme başı seviyesinin düşüklüğü nedeniyle yapılıyorsa, klasik teknikle yapılırken, meme dokusunun yetersiz olduğu hastalarda aynı zamanda meme protezi de ameliyata eklenebilir. Böylece hem meme dikleştirilir hem de eksik meme dokusu tamamlanarak, dolgun memeler elde edilir.

Bu ameliyat genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık 2-4 saat sürer.

MEME DİKLEŞTİRME AMELİYATI MEME BAŞINDA HİS KAYBINA NEDEN OLUR MU?

Son yıllarda kısa izli ve daha az travmatik ameliyatların geliştirilmesi sayesinde, bu operasyonlar sonrasında meme başında his kaybı görülmesi yüzdesi oldukça azalmıştır. Meydana gelen his kayıplarının çoğu da geçici olmaktadır.

MEME DİKLEŞTİRME AMELİYATI EMZİRMEYE ENGEL OLUR MU?

Meme başı his kaybındaki oranlardaki dramatik düşüş, süt kanallarının hasar görmesi konusunda da izlenmektedir. Modern ameliyat teknikleri ile bu oranlar oldukça azalmıştır. Yine de, aile planlaması ile ilgili kararlarınızdan emin değilseniz bu tür ameliyatları, hamilelik ve emzirmeniz sonrası döneme erteleyebilirsiniz. Bu konuyu plastik cerrahınızla detaylı şekilde tartışmanız uygun olacaktır.

MEME DİKLEŞTİRME ( MASTOPEKSİ ) AMELİYATI ÖNCESİ NELERE DİKKAT ETMELİYİM ?

· Sorumlu cerrahınızla konuyu enine boyuna tartışıp, kafanızdaki tüm soru işaretlerinde kurtulmanız uygun olur.

· Meme şikayeti dışında eşlik eden farklı şikayetleriniz, kronik hastalıklarınız, uzun süreli ve devam eden ilaç kullanımınız varsa doktorunuzu bilgilendiriniz.

· Ameliyattan en az 8 gün önce aspirin ya da diğer ağrı kesici kullanımınızı kesin. Bu tür ilaçlar kanınızın sulanmasına ve operasyon sırasında gereksiz kanamalara neden olabilir.

· En az bir hafta öncesinde alkol, doğal bitkisel gıda takviyeleri, farklı bitki çayları, ginseng içeren ürünler kullanmayı kesiniz.

· Ameliyat öncesi akşam saat gece 00.00 dan sonra gıda alımını kesiniz, gece 02.00 den sonra sıvı, su ve içecek alımını kesiniz. Ertesi gün ameliyat saatinize göre bu

kısıtlamalarının zamanlaması değişebilir. Bu nedenle doktorunuza ameliyat öncesi gıda ve sıvı kısıtlaması saatlerini sorunuz.

· Ameliyat öncesi akşam iyi, kaliteli bir uyku uyuyunuz.

MEME DİKLEŞTİRME ( MASTOPEKSİ ) AMELİYATI SONRASI NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

· Doktorunuza aklınıza takılan her şeyi çekinmeden sorunuz

· Başınız kalp seviyesinin üzerinde olacak şekilde, gövdeniz yüksek pozisyonda istirahat ediniz. Ev işleri vs için özellikle ilk bir hafta çok fazla eğilmeyiniz.

· Ameliyat çıkışında dren adı verilen, cerrahi bölgede kan birikmesini engelleyen hortumlar ve rezervuarları olabilir. Bunların bakımı ile ilgili doktorunuzdan bilgi alınız. Bu drenler genellikle ertesi gün çekilmektedirler. Ve drenlerin çekilmesi işlemi ağrılı bir işlem değildir. Bu nedenle endişe etmeyiniz.

· Doktorunuzun reçete ettiği ağrı kesici ve antibiyotik gibi ilaçları düzenli olarak kullanınız.

· Ameliyattan sonraki ilk bir ay balensiz sütyenler tercih ediniz ve ameliyatın kazanımlarının uzun süreli olması için mutlaka sütyen kullanınız. Ameliyat sonrası size giydirlecek olan sütyen gereğinden sıkı olabilir. Hekiminize sormadan çıkış sütyen ayarınızı gevşetmeyiniz.

· Ameliyat sonrası ilk bir ay bol proteinli gıdalar tüketiniz.

· Ameliyat sonrası ilk 10 gün sigara tüketmeyiniz.

· Doktorunuz aksi görüş belirtmezse, genellikle ameliyat sonrası 4. gün ılık duş almanıza izin vermektedir.

· Hacim arttımak için aynı seansta meme protezi de yerleştirildiyse, meme protezi için masaj önerisi olup olmadığını hekiminize sorunuz.

· Ameliyat sonrası ilk 2 hafta kollarınızı ve göğüs ön duvarı kaslarınızı dinlendirmek amacıyla yük taşımaktan kaçının. Ancak birinci haftadan sonra, ağır olmayan faaliyetlerde bulunmak şartı ile sosyal ve iş yaşamınıza dönebilirsiniz.

· Sorumlu hekiminiz aksini söylemiyorsa ve yara iyileşme probleminiz yoksa, ameliyat sonrası 2. haftadan itibaren denize girmenizde sakınca yoktur.

Sohbete Başla
1
Scan the code
Merhaba,